Aktualności

Mistrzostwa Polski BBQ w Mikołajkach

W dniach 20.08 - 22.08 w Mikołajkach odbyły się Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski BBQ. W konkursie udział wzięło 7 drużyn z Polski i zagranicy, w tym Zespół Doradców Kulinarnych Farutex Premium Cook: Artur Musztyfaga (trener), Przemysław Kaczor (kapitan), Witek Iwański (gościnnie), Krzysztof Marciniak i Rafał Lorenc.

 Uczestnicy konkursu w celu przygotowania dań z rusztu korzystali z konstrukcji zwanych grillo-wędzarniami. Jury oceniało cztery dania: ciepłą przekąskę z kurczaka, danie z ryby, danie z wieprzowiny i danie z żeberek. Dodatkowym zadaniem uczestników było przygotowanie kiełbasy według Polskiej Tradycji wyrobu kiełbas. Jury oceniało dania na dwa sposoby: bezpośrednio na stanowisku przez jurora, jak również przez „ślepe jury”, które przebywało w odosobnionym namiocie. „Ślepe jury” oceniało danie nie wiedząc przez, którą drużynę zostało wykonane. 

Goście uczestniczący w imprezie mogli zakupić symboliczną cegiełkę, która pozwalała na skosztowanie specjałów BBQ wybranej drużyny.Dochód został przekazany na Fundację "Dzieci Żywione Inaczej" przy Centrum Zdrowia Dziecka.

Tego samego dnia wieczorem ogłoszono wyniki konkursu. Zespół Farutex Premium Cook zdobył nagrody w dwóch z czterech kategorii: 

  • I miejsce w kategorii "Danie z ryby" - Przemysław Kaczor
  • II miejsce w kategorii "Danie z karkówki" - Krzysztof Marciniak

 Wszyscy Panowie zaserwowali wyśmienite dania, które nie tylko smakowały ale i wyglądały niesamowicie!

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii zdjęć. 

W
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij