Aktualności

Pokazy „Desery - Trendy Wiosna/Lato 2016"

W dniach 12-14 kwietnia w Akademii Kulinarej w Krakowie oraz 26-27 kwietnia w Akademii Kulinarnej w Warszawie odbyły się pokazy kulinarne zatytułowane „Desery - Trendy Wiosna/Lato - Innowacyjne połączenia owoców i czekolady”. Spotkanie poprowadził Emil Domański, cukiernik i Główny Technolog w firmie Barbara Luijckx, która jest liderem w produkcji dekoracji czekoladowych. Podczas pokazu zaprezentowano m.in.: innowacyjne techniki i metody przygotowywania oraz dekorowania deserów, ręcznego wytwarzania dekoracji oraz temperowania czekolady. Spotkanie zakończyło się prezentacją wyjątkowych kompozycji deserów: Malinowa czekolada, Egzotyczne Ptasie Mleczko oraz Cytrusowe Lato.

W pokazach udział wzięli Cukiernicy, Kucharze, Szefowie Kuchni, Managerowie i Restauratorzy z Krakowa, Zakopanego, Kielc, Katowic, Bielska Białej, Warszawy, Lublina i Białegostoku.

Zapraszamy do galerii zdjęć z pokazu w Warszawie.

W
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij