Aktualności

Pokazy baristyczne Agnieszki Rojewskiej "Rojes"

17 i 18 sierpnia 2016 r. w Akademiach Kulinarnych w Łodzi i Warszawie odbyły się pokazy baristyczne, które poprowadziła Agnieszka Rojewska „Rojes”. Agnieszka Rojewska „Rojes” jest uczestniczką i finalistką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów kawowych – posiada m.in. tytuły: Mistrz Polski Barista ’15,’16 oraz Mistrz Polski Latte Art ’14,’16 . Ponadto jest finalistką Mistrzostw Świata Latte Art w Szanghaju i zwyciężczynią Milano Latte Art Challenge Host ’15. Zawodowo trener baristów, konsultant w branży specialty coffee oraz współwłaścicielka Brisman Kawowy Bar w Poznaniu. Spotkanie było znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy teoretycznej o kawie jak i poznania tajników sztuki dekorowania powierzchni kawy - latte art. W menu kawowym pokazu znalazły się:

1
Cappuccino Brûlée

2
Mrożona latte z herbatnikami karmelizowanymi Lotus

3
Mango latte

4
Piernikowa czarna kawa

5
Lawendowa latte na ciepło i na zimno

Uzupełnieniem programu pokazu była prezentacja deserów przygotowanych przez Szefów Kuchni Farutexu. Wykonano m.in. kokosowy krem mascarpone z bezą i świeżymi owocami oraz sernik z białą czekoladą, marakują i coulis z czerwonych owoców.

Wybrane pozycje z menu kawowego oraz deserowego zostały przygotowane z wykorzystaniem produktów marki Lotus oraz Cukier Królewski: herbatników karmelizowanych Lotus, cukru białego, cukru trzcinowego oraz cukru pudru Cukier Królewski.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy z firmą Südzucker Polska SA., właścicielem marki Cukier Królewski oraz Partnerem Akademii Kulinarnej Farutexu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z pokazu w Warszawie. Autorem zdjęć z pokazu jest Pani Karolina Wydryszek.

1
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij