Aktualności

Inspiracje Kulinarne w Toruniu

22 marca w Hotelu Copernicus w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie z wiosennej edycji cyklu „Inspiracje Kulinarne”. W wydarzeniu wzięło udział 40 Szefów Kuchni i Właścicieli restauracji i hoteli z Torunia, Bydgoszczy i okolic. Spotkanie odbyło się w formie kolacji degustacyjnej przygotowanej przez ośmiu Szefów Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex. Podczas kolacji zaserwowali oni autorskie, 7-daniowe set menu, do którego nasz Sommelier dobrał starannie wyselekcjonowane wina.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.

Fot. Piotr Ulanowski

Cykl wyjątkowych kolacji degustacyjnych pt. „Inspiracje Kulinarne” rozpoczęliśmy we wrześniu 2016 roku spotkaniem w Krakowie. Następnie gościliśmy naszych Klientów w Łodzi, Poznaniu oraz we Wrocławiu. W menu degustacyjnym znalazły się wtedy m.in. gołąb przygotowany przez Piotra Papieża, boczek w interpretacji Michała Karadżow oraz deser czekoladowy autorstwa Przemka Kaczora.

2
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij