Aktualności

Targi EuroGastro 2017

Inspirowanie, promowanie innowacyjności, profesjonalizm – te idee, które przyświecają Akademii Kulinarnej od jej początków, zaowocowały wzorcową współpracą podczas Targów EuroGastro. Razem z firmą Welbilt Polska, wyznającą te same zasady, stworzyliśmy eksperckie stoisko pełne świetnego jedzenia i fachowego doradztwa.

Międzynarodowe Targi EuroGastro 2017 odbyły się w dniach 5-7 kwietnia w Warszawie. Zgodnie z hasłem "Bringing innovation to the table" na stoisku Welbilt Polska zostały zaprezentowane dwa koncepty: restauracyjny i piekarniczo-kanapkowo-barowy. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska stanęły profesjonalne urządzenia dla gastronomii, m.in.: Convotherm 4, Merrychef e2s czy Garland Induction.

Szefowie Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex – Przemysław Kaczor, Jerzy Marszałek i Przemysław Szałczyński – we współpracy z Tomaszem Krake zadbali o podniebienia gości. W menu à la carte znalazły się polędwica z dorsza, żeberka wieprzowe BBQ oraz deser jabłkowo-waniliowy. W ramach konceptu piekarniczo-kanapkowego zostały zaprezentowane m.in. croissanty z wędzonym łososiem, ogórkiem piklowanym i kremowym serkiem, bagietki z baraniną (kofte) z tzatziki i chilli oraz buritto z pulled pork i papryką jalapeno.

I
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij