Aktualności

Inspiracje Kulinarne 2017 zakończone!

10 - tyle kolacji degustacyjnych pt. "Inspiracje Kulinarne" zorganizowała firma Bidfood Farutex. Jubileuszowa edycja odbyła się w Białymstoku i była ostatnią w 2017 roku.

Formuła wydarzenia zakładała zaproszenie na elegancką kolację degustacyjną i gościnne przyjęcie klientów firmy - w wyjątkowy, bo uroczysty sposób.

Cykl pt. "Inspiracje Kulinarne" rozpoczęliśmy we wrześniu 2016 roku spotkaniem w Krakowie (Hotel Hilton Garden Inn). Następnie gościliśmy naszych Klientów w: Łodzi (Hotel Andel's), Poznaniu (Hotel Andersia), Wrocławiu (Zamek Topacz), Toruniu (Hotel Copernicus), Gdyni (Hotel Courtyard by Marriot), Szczecinie (Hotel Park) i Warszawie (Radisson Blu Centrum), a w ostatniej jesiennej odsłonie: w Lublinie (Hotel In Between) i Białymstoku (Hotel Esperanto).

Podczas całego cyklu ugościliśmy ponad 350 osób!

W siedmiodaniowym, autorskim set-menu przygotowanym przez naszych Szefów Kuchni znalazły się m.in. gołąb przygotowany przez Piotrka Papieża, sandacz w interpretacji Mateusza Reszczyka, homar w wykonaniu Przemka Szałczyńskiego, zupa szczawiowa autorstwa Jerzego Marszałka, jagnięcina przygotowana przez Artura Musztyfagę, foie gras w interpretacji Arka Korzenia, policzki wieprzowe autorstwa Michała Karadżowa i desery w wykonaniu Przemka Kaczora. Do każdego z prezentowanych dań Kacper Woźniak, Sommelier, dobrał najlepsze wina z naszej oferty, w kieliszkach Gości pojawiły się m.in.: Cava Bohigas Gran Reserva Brut, Domaine de La Baume Elite d’Or, La Atalaya del Camino czy Michel Leon Gewurztraminer Vieilles Vignes.

Więcej informacji na temat cyklu oraz relacje z wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności. 

1
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij